See eeva on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Eeva",
"3": "",
"4": "Eve",
"id": "given name"
},
"expansion": "Eeva (“Eve”)",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< Eeva (“Eve”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eeva",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eeva",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal",
"3": "jocular"
},
"expansion": "(informal, humorous)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eev",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"woman"
],
"id": "en-eeva-fi-noun-zy5b~x7w",
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "nainen"
}
],
"tags": [
"humorous",
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːʋɑ"
}
],
"word": "eeva"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Eeva",
"3": "",
"4": "Eve",
"id": "given name"
},
"expansion": "Eeva (“Eve”)",
"name": "from"
}
],
"etymology_text": "< Eeva (“Eve”)",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eeva",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eeva",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "eevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eevattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eevoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eevoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eeva",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eeva",
"name": "fi-noun"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "informal",
"3": "jocular"
},
"expansion": "(informal, humorous)",
"name": "tlb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eev",
"2": "",
"3": "",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish humorous terms",
"Finnish informal terms",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːʋɑ",
"Rhymes:Finnish/eːʋɑ/2 syllables"
],
"glosses": [
"woman"
],
"links": [
[
"woman",
"woman"
]
],
"tags": [
"humorous",
"informal"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeːʋɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞ːʋɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-eːʋɑ"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "nainen"
}
],
"word": "eeva"
}
Download raw JSONL data for eeva meaning in All languages combined (19.6kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.